Świeża krew – wielorazowy połóg

6 tygodni po porodzie. Dla jednych wspaniały czas dbania o siebie i rozkwitania, dla innych – koszmarny okres. Tylko desperatka zechciałaby go sobie utrudnić. Tak, to ja.

Zobacz: Poród w domu. Nasza historia

Kiedy kobiety słyszą, że używam wielorazowych podpasek, nierzadko reagują obrzydzeniem. Słyszę „to niehigieniczne”, „nieestetyczne”, „to przeżytek”.. Wiele innych. Uważam oczywiście, że każdy ma prawo do własnego zdania. Każdy też ma prawo decydować o sobie i o swojej intymności. To jasne.
Czy jednak decyzja lub osąd oparte na niewiedzy lub fałszywych danych są dobrymi decyzjami?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#połóg Codzienność połogowa – wkładki i podpaski. Dla niektórych zbyt intymne, obrzydliwe, by o tym pisać. Ja nie mam problemu – każda kobieta użyła kiedyś podpaski czy wkładki. Czy wydzieliny z pochwy są bardziej nieczyste niż katar z nosa? Nie lubię jednak określenia „odchody połogowe”. Bo kojarzy się źle. Dla mnie synonimem połogu jest słowo „oczyszczenie”. Ciało wraca do równowagi, macica się obkurcza i pozbywa tego „mchu”, który otaczał dziecko. Użyłam mało podpasek połogowych, tych najgrubszych, które po prostu wtyka się w bieliznę. Dziś czwarty dzień od porodu, a ja noszę normalną podpaskę wielorazową. Zmieniam często (bo higiena), ale są symbolicznie zabrudzone. Testowałam też dużą podpaskę połogową, zaprojektowaną przez jednego z producentów wielo podpasek (jaśniejsza na zdjęciu). To faza doskonalenia produktu. Ja jestem bardzo, bardzo zadowolona. Jeśli kiedyś będę znów w połogu, absolutnie zastąpię takimi podpaskami te wielkie celulozowe wkłady. . Pod tym postem możecie pytać o wielorazowy połóg 😉 #rodzewkwietniu #polog #podpaski #ekokobieta #ekopodpaski #ekologicznie #zerowaste #zerowastepoland #zerowastewoman #porod #porodowo #dobrzeurodzeni #poroddomowy #naturalnyporod #wkladkiwielorazowe #podpaskiwielorazowe #mrb #wielorazowe #wielo #wielorazowo #wielorazowojestsuperowo

Post udostępniony przez Eko Mama Eko Dziecka (@liseko.blog)

Zapraszam was na krotki referat o połogowych wydzielinach i o tym, jak w zasadzie używa się wielorazówek w połogu. Jaka będzie wasza opinia po przeczytaniu? Jestem bardzo ciekawa.

podpaski jednorazowe – Dlaczego nie warto?

Dla zdrowia.

Im więcej substancji w podpasce (superabsorbent, chlorowe wybielanie, substancje zapachowe) tym więcej chemii wchłoną nasze błony śluzowe.

Jednorazowa podpaska przepuszcza mało powietrza. Może powodować świąd skóry, odparzenia, dyskomfort.

„Może głupio to zabrzmi, ale uwielbiam podpaski wielo! Naprawdę! Tych papierowo plastikowych nie jestem w stanie ubrać. Nie wiem jak mogłam to dziadostwo nosić tyyyyle lat!!!” – Kornelia z bloga korneliao.pl

Dla środowiska.

Zużyta podpaska jednorazowa może się rozkładać nawet 300 lat. Połogowa – jest też zagrożeniem (krew połogowa to siedlisko bakterii).

wielorazowe podpaski – Higieniczne czy nie?

W połogu z ciała kobiety wydzielają się tzw. odchody połogowe. Wiem, przeokropna nazwa. Czym właściwie są te wydzieliny i co się na nie składa?

„Nie wiem jak można nazwać odchodem coś co kilka godzin wcześniej tworzyło nowe życie!! Nie znoszę tych okropnych określeń wokół kobiecej intymności i wstydu czy obrzydzenia związanego z menstruacją. To piękny cykl życia. Pokochajmy to” – jedna z czytelniczek.

W odchodach połogowych znajdują się:

 • strzępki tkanki
 • surowica
 • krwinki białe
 • materiał komórkowy
 • bakterie pochwowe: gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy (E Coli)

Zazwyczaj te ostatnie są argumentem przeciwko podpaskom wielorazowym. Bo przecież BAKTERIE. Zło wcielone.

Tymczasem naturalne środowisko pochwy zasiedlone jest przyjaznymi bakteriami, które sobie w niej beztrosko bytują 🙂 Większość kobiet o tym wie, niektóre nadal nie. W pochwie bytują sobie też gronkowce, paciorkowce i ecoli. Problem robi się, gdy te bakterie dostaną się do obiegu krwi. Można się wtedy nabawić gorączki połogowej i już fajnie nie jest.

Kluczowe jest, by pozwolić odchodom wypływać i jak najszybciej opuścić drogi rodne. Sprzyjają temu odpoczynek, częste wietrzenie krocza i właśnie podpaski wielorazowe, bo 1. zmieniamy je częściej 2. jest w nich lepsza cyrkulacja powietrza (uszyte są z materiałów naturalnych plus poliester laminowany PUL, który przepuszcza parę wodną, a wilgoci nie.

Na zakażenie  bakteriami nie ma wpływu rodzaj używanych podpasek, ale mają wpływ pielęgnacja po połogu, dbanie o higienę krocza i o swój odpoczynek.

Mit: Podpaski wielorazowe są niehigieniczne.

Prawda: Źle wyprane podpaski są niehigieniczne.

Jak prać podpaski wielorazowe?

Tu nie wystarczy „do czysta” i „do białości”. Nie jest też prawdą, że im więcej proszku, tym lepiej i higieniczniej. Pamiętajmy, że podpaska wielorazowa styka się bezpośrednio z błonami śluzowymi. Cokolwiek dasz do prania, musi się to dobrze wypłukać.

A więc jak prać?

 • w temperaturze 60 stopni na trybie do mocnych zabrudzeń – w 60 st giną bakterie EColi, więc upewnij się, że pralka dogrzewa do tej temperatury.
 • w proszku delikatnym do białgeo, jednocześnie posiadającym aktywatory (np. Lovela, Domol Sensitive, Bio-D i inne, bezzapachowe).
 • Nie używaj proszku z wybielaczami optycznymi – są szkodliwe
 • dobrze jest dodać do prania odkażacz (np. Nappy Fresh, MioCare, Baby Anthyllis).
 • można też podpaski wyprać ręcznie: namoczyć w odkażaczu, zalać wodą o temp. 60 stopni i wyprać porządnie, a potem wypłukać dokładnie (by zginęly bakterie, temp 60 st utrzymaj przez 20 min)
 • nie używać płynów do płukania, proszków do kolorów…

Podpaski można prać razem z pieluszkami wielorazowymi.

Zobacz: Dlaczego nie warto używać pieluszek wielorazowych?

A może lepiej wygotować na 90 stopni?

Nie, jeżeli masz podpaski z materiałem PUL (paroprzepuszczalnym). Na metce szukaj oznaczenia „poliester” lub „laminate”. Jeśli ich używasz, woda powyżej 60 stopni moze je zniszczyć.

To może chociaż zapiorę plamy?

Nie ma sensu. Oczywiście panuje obiegowa opinia, że plamy od krwi należy zaprać w zimnej wodzie i dopiero prać w pralce. Ale ja uważam, że to mit. Jeśli nie doprały ci się plamki, użyj mydła galasowego (np . dr Beckmann) w płynie lub w kostce. Zapierz, odłóż na trochę. Najlepszym wybielaczem do plam jest słońce. Po jednej lub kilku ekspozycjach na słoneczko plamy z krwi znikają bo barwnik płowieje 🙂

Jakie i ile podpasek wielorazowych na połóg?

W okresie 6 tygodni połogu używałam:

 • 1 podpaski grubej, połogowej, obszytej PUL (MRB Wielorazowo)
 • 5 podpasek na „silną miesiączkę” obszytych PUL (MRB Wielorazowo, Soft Moon)
 • 10 podpasek na standardową miesiączkę obszytych PUL (Soft Moon, MRB Wielorazowo, Kokosi)
 • 15 wkładek wielorazowych (MRB, Kokosi)

Ta ilość wystarczała mi przy codziennym praniu podpasek (wiosna, duże słońce, szybkie schnięcie). Prałam razem z pieluszkami wielorazowymi i wkładkami laktacyjnymi.

Czy wystarczy tobie? Nie wiem, bo każda z nas jest inna i każde krwawienie połogowe nieco inaczej przebiega. Wiem jedno – nawet, jeśli będziesz się wspomagać podpaskami jednorazowymi, zawsze to mniej śmieci i zdrowiej dla twojego ciała.

Przez 4 pierwsze dni połogu po prostu leżałam na łóżku, na podkładach jednorazowych lub ręcznikach. Gdy musiałam wstać, używałam grubych wkładek z ligliny. Można je natomiast zastąpić.. chłonną pieluchą tetrową, złożoną w prostokąt.

 

UWAGA! Ze względów higienicznych i zdrowotnych w szpitalu zaleca się używanie jednorazowych podpasek. W praktyce – każdy robi jak uważa, na własne ryzyko. Są tacy, co mówią wyraźnie, że nie warto ryzykować przyniesienia do domu groźnych, szpitalnych bakterii.

Jak wybrać podpaski? Mnie przekonują te z czerwonym środkiem. Po krwi może pozostać czerwone zabarwienie, które się nie dopierze. Nie oznacza to, że podpaska jest brudna – to tylko barwnik. Czerwone wnętrze podpaski ukrywa to, co chciałybyśmy zakryć – ewentualne delikatne plamki.

Najlepiej wybrać podpaski z biobawełną, bambusem lub innym naturalnym materiałem do środka. Z kolei welur syntetyczny czy coolmax dadzą uczucie suchości.

Z kolei obszycie dodatkowo paroprzepuszczalnym materiałem PUL sprawia, że podpaska wielorazowa nie przecieknie na bieliznę. No, chyba ze będzie zapełniona po brzegi.

Moje białe podpaski pięknie się dopierały, więc nie ma reguły.

Jak to przechowywać?

Zużyte podpaski wkładałam do worka PUL – paroprzepuszczalnego. Następnie wyjmowałam i prałam (razem z workiem). Można je też trzymać w worku bawełnianym.

Czy to nie śmierdzi? Nie. Podobnie jak wielorazowe pieluchy. A czemu? Bo bakterie namnażają się najszybciej tam, gdzie jest mało tlenu – a więc w szczelnych workach foliowych, w koszu na śmieci, w superabsorbencie żelowym… Podpaska, która „łyknie” powietrza nie będzie śmierdzieć. Nawet w woreczku PUL włożonym do damskiej torebki. No, chyba że zostawimy ją tam na tydzień 🙂 To dlatego zaleca się częste wietrzenie ran albo krocza po porodzie 🙂

A co z kubeczkiem menstruacyjnym?

Jak ktoś lubi to spoko, ale tylko podczas okresu. Kubeczka menstruacyjnego nie należy używać podczas połogu – im mniej w tym okresie grzebania w pochwie, tym lepiej 🙂

rabat na wkładki i nie tylko

Do 21 lipca 2019 r na hasło „Liseko” otrzymacie 12 procent rabatu w sklepie MRB Wielorazowo na dział Kobieta/Mama 🙂  Dla zamowien powyzej 100 zl. Miłych zakupów!

About the author

Monika

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *